Sigortalı Evden Eve Taşımacılık Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

Sigortalı Evden Eve Taşımacılık Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

Taşımacılıkta önemli bir yer tutan sigorta işlemi kişilerin taşınma sırasında mağduriyetlerini önlemek için taşınma öncesi yapılan bir çeşit anlaşmadır. Taşınma işlerinde ne kadar dikkat edilirse edilsin bazen eşyalar istemeden zarar görebilmektedir. Bu konuda kaliteli ve işini yapan bir firma ile çalışıyor olsanız bile istenmeyen bazı kazalar yaşanabilmektedir. Bunların neticesinde eşyalarınız zarar görebilmektedir. Dikkatsizlik ve ihmal neticesinde eşyaların taşınma esnasında zarar görmesi kişilere maddi açıdan zarar sağlamaktadır. Bu mağduriyetin önüne geçmek için eşya sahipleri ve nakliye firmaları arasında sigorta sözleşmesi imzalanır. Sigortalı evden eve taşımacılık sisteminde iki taraf arasında sözleşme yapılır ve imzalanır. Bu sözleşmeye göre her hangi bir taşınma esnasında eşyaların kırılması, çizilmesi, yırtılması, kaybolması, eksik şekilde yerleştirilmesi, zamanından sonra yerleştirilmesi gibi işlerin yaşanmasında uğranılan mağduriyetler firma tarafından giderilmek zorundadır. Bu konuda oluşan zarara göre firma belli bir bedel öder. Bu bedel firmanın taşımacılık hizmeti sırasında alacağı taşınma ücretinden belli oranda ücretinin kesilmesidir. Uğranılan zarara göre firmanın ücretinden kesinti yapılır.

Sigortalı Taşımacılıkta Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar

Sigortalı taşımacılık kişilerin taşınma esnasında mağduriyetlerini gidermeleri konusunda kişilere destek olmaktadır. Bu sistemle kişilere maddi açıdan zarara uğramadan taşınma işlemi gerçekleştirirler. Sigorta kapsamında yapılan bu sözleşmede tarafların özellikle müşterilerin bilmesi gereken ve dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu sözleşme yapılmadan önce sözleşmenin neleri kapsadığını iyi okumalı ve ona göre sözleşme yapılmalıdır. Sözleşmenin üç gün içinde fes edilme hakkı vardır. Bu cayma durumunda firmalardan belli oranda ceza işlemi olarak ücretlerinden kesilme işlemi uygulanır. Firmaların sözleşmeye uymamaları durumunda müşterilerin sözleşmeyi iptal etme hakları vardır. Sözleşmenin geçerli olma durumu taşınma işlemi bitene kadardır. Taşınma işlemi bittikten sonra sözleşmenin hükmü yoktur. Aynı zamanda sözleşme yapılmadan önce eşyaların zarar görmesi durumlarında firma sahibi bu mağduriyetten sorumlu değildir. Bunun gibi durumlarda sözleşmenin hükümleri ve geçerlilik süresi ile ilgili bilgileri dikkatli öğrenerek sigortanın kapsamış olduğu sınırları iyi bilmek te yarar vardır.

Sigorta Sözleşmesinin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Taşınma öncesinde yapılan sigorta sözleşmesinin sağladığı faydalar çoktur. Taşınma işlerinde istenmeyen kazaların yaşanası her zaman için söz konusu olan bir durumdur. Taşınma sırasında çeşitli nedenlerden dolayı eşyalar çizilebilir, kırılabilir, kaybolabilir. Bu mağduriyetlerin en iyi şekilde giderilmesi için sigorta sözleşmesi yapılması gerekir. Sözleşme yapıldığı takdirde taşınma sırasında firma tarafından eşyaların zarar görmesi durumunda bu mağduriyetin zararı firma tarafından sağlanır. Böylece eşya sahipleri kendileri dışında oluşan zararlardan dolayı mağdur olmamış olur. Sözleşme yapmayan kişiler bu konuda haklı da olsalar hak talep edememektedirler. Bu konuda firma sahibinin insiyatifine mecbur kalırlar. Firma sahibi isterse bu mağduriyeti giderir, istemezse gidermez. Fakat sigorta sözleşmesi ile mecbur olarak bu gideri karşılamak durumundadır. Bu açıdan taşınma öncesinde çalışacağınız firma ile sigorta sözleşmesi imzalamayı ihmal etmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir