Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi Nasıl Yapılmalıdır?

Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi Nasıl Yapılmalıdır?

Taşınma işlerinde sorunsuz bir nakliye işlemi gerçekleşmesi için firmanın kaliteli ve doğru seçimi son derece önemlidir. Kaliteli bir firma işini düzgün yapan, profesyonel ekibiyle işlerin daha hızlı ve pratik olmasını sağlayan, iyi hizmetler veren bir firmadır. Kaliteli firmanın tüm bunlar dışında müşterisini mağdur etmemesi de önemlidir. Bu konuda müşteri ve firma arasında sigorta sözleşmesi imzalanır. Böylece taşınma sırasında eşyaların zarar görmesi halinde oluşacak olan maddi giderler firma tarafından sağlanır. Peki evden eve nakliyat sözleşmesi nasıl yapılır ve bu konuda nelere dikkat edilmelidir bu konuda sizlere yardımcı olalım:

Taşınma işleri sırasında mağdur olmamanız için seçtiğiniz firma ile sizin aranızda sözleşme imzalanır. Buna sigorta sözleşmesi denir. Sözleşme de müşterinin ismi, adresi, firmanın adı, adresi gibi bilgiler öncelikle eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulur. Sonrasında sözleşmenin içeriği iyice okunmalı ve en iyi şekilde bilgilendirme olması konusunda dikkat edilir. Mağdur olmamanız için gerekli olan talepler açık bir şekilde ifade edilir.

Sigorta Sözleşmesinin İçeriğinde Neler Yer Alır?

Müşteri ile firma arasında imzalana sözleşmede yer alan bilgiler olarak şunlar yer almaktadır:

  • Tüm eşyaların paketlenmesi, montajı, yerleştirilmesi ve kurulumu aksi olmaması halinde firmaya aittir.
  • Taşınma işlemi sırasında eşyaların zarar görmesi durumunda eşyaların bedeli taşınma ücretinden eksiltilir.
  • Eşyaların kaybolması ve tam olarak getirilmemesi durumunda sorumluluk firmaya aittir.
  • Söz verilen tarihte eşyaların getirilmemesi durumunda taşınma ücretinde %10 luk düşüş sağlanır.

Bu sözleşme üç güne kadar fes edilebilir. Ancak cayma bedeli alınır. Bu sözleşme esnasında firma bu sözleşmeye uymazsa müşteri sözleşmeyi iptal etme hakkına sahiptir.

Sigorta Sözleşmesinin Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Karşılıklı olarak müşteri ve nakliye firması arasında geçen sigorta sözleşmesinin yararları oldukça çoktur. Bu sözleşme müşterilerin taşınma esnasında zarar görmemesi ve mağdur olamaması içindir. Taşınma sırasında dikkatsizlik ya da işi tam bilmemenin getirdiği sonuçlardan dolayı eşyalar zarar görebilmektedir. Bu konuda eğer yapılmış olan bir sözleşme yoksa eşya sahibi hakkını arayamamaktadır. Eşyaları zarar gördüğünde firma bunu kabul etmemekte ve müşteri uğramış olduğu zararla kalmaktadır.

Sigorta sözleşmesi eşya sahiplerinin bu mağduriyetini önlemek için yapılmış olan bir sözleşmedir. Bu sözleşme ile müşterilerin eşyaları garanti altına alınmış olur. Böylece eşyalarınız taşınma sırasında zarar görse bile firma eşyaların zararından dolayı ortaya çıkan ücreti ödemek durumunda kalır. Bu sayede maddi açıdan zarar etmemiş olursunuz. Taşınma işlerinde pek çok kişi bu sözleşmeyi önemsememektedir. Bunun sonucunda eşyaları zarar gördüğünde herhangi bir hak talep edememektedir. Bu konuda mağdur olmamak için sigorta sözleşmesini taşınmadan önce yaptırmanızda yarar vardır. Daha sağlıklı bir taşınma işlemi için bu sözleşmeyi yapan firmalarla taşınma işlerinizi gerçekleştirmenizde yarar olacağını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir